В Україні пенсійний вік офіційно становить 60 років, але більшість громадян змушені працювати до 65. Причому навіть цей вік не гарантує виходу на пенсію для всіх. Чому фактичний пенсійний вік дедалі більше відрізняється від законного, розповіла старша наукова співробітниця Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко.

В Україні законодавчо встановлений пенсійний вік становить 60 років. Проте реальність показує інше. Все більше українців не можуть вийти на пенсію в цьому віці через недостатній страховий стаж. І вже незабаром пенсія у 65 років стане реальністю для більшості громадян.

Пенсіонерка на вулиці

Основна умова для виходу на пенсію – наявність необхідного страхового стажу. Щороку ця вимога зростає на один рік. Якщо раніше було досить 25 років стажу, щоб вийти на пенсію, то цього року вже потрібно мати щонайменше 31 рік. До 2028 року ця вимога зросте до 35 років.

Той, хто не матиме стільки років страхового стажу до 60 років, не зможе вчасно вийти на пенсію. Страховий стаж рахується лише за періоди легальної праці, коли з зарплати працівника сплачувався ЄСВ.

Популярні новини зараз

Немає грошей, але є борг: як ТЦК стягуватимуть штрафи з ухилянтів

Українці отримають рахунки за світло з несподіваними сумами: підвищення тарифу відчують не всі

Важливо для кожного пенсіонера: українців попередили про зміни

Готуйтеся до нових платіжок: для українців подорожчають дві важливі комунальні послуги

Показати ще

За прогнозами експертів, у 2028 році лише половина 60-річних українців зможе вийти на пенсію. Це прогнозували ще у 2017 році, до початку пандемії та війни. Зараз ці прогнози ще більш песимістичні. Через пандемію та війну багато громадян втратили роботу, особливо це стосується людей передпенсійного віку. Вони були першими, хто потрапляв під скорочення. Деякі змогли знайти нову офіційну роботу, але багато хто змушений перебиватися випадковими заробітками, через що їхній страховий стаж "заморозився" на позначці 2020 року.

Лідія Ткаченко зазначає, що прогнозувати точну кількість тих, хто зможе вийти на пенсію у 60 років у 2028 році, важко. Це може бути 60%, а може і 70%. Дані відсутні, і ситуація може змінюватися щороку.

Зараз головне для українців – це стежити за своїм страховим стажем і намагатися працювати офіційно, щоб уникнути проблем з пенсією в майбутньому. Пенсійна реформа триває, і її наслідки відчують всі.

Нагадаємо, Залишилось 10 днів: як та чому пенсіонери можуть втратити свої виплати

Раніше ми розповідали: "Елітна" пенсія в Україні: як заслужити виплати, яких вистачатиме не лише на комуналку

Також, Підвищте свою пенсію на понад 50%: нові можливості для пенсіонерів