В опалювальний сезон платежі за комуналку значно збільшуються. І запитань у споживачів постає більше, особливо з урахуванням воєнного часу.
Ще з початком повномасштабного вторгнення виникли різні ситуації: хтось втратив роботу, хтось поїхав з дому, а хтось і зовсім втратив рідні стіни. На ці питання відповідають юристи на порталі "На пенсії".
Як оплачувати комуналку у воєнний час?
У регіонах, де не проходять активні бойові дії, – працюють бізнес, транспорт тощо – нарахування та оплата здійснюється, виходячи з умов договору, укладеного між споживачем та виконавцем (управителем) житлово-комунальних послуг. Тобто якщо послуга надається, то за неї, відповідно треба заплатити.
Якщо житло зруйновано або перебуває на тимчасово окупованій території?
Якщо будинок (квартира) було зруйновано внаслідок військових дій, і з цієї причини комунальні послуги та послуга з управління багатоквартирним будинком не надаються (не надавалися), плата не нараховується. Але факт втрати житла має бути підтверджено у місцевих органах влади.
Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше
Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Щодо тимчасово окупованих територій – роз’яснення свого часу надала Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
На окупованій території платити за комунальні послуги потрібно лише на рахунки комунальних підприємств, відкритих відповідно до законодавства України. Переказ коштів за надані житлово-комунальні послуги на рахунки банківських установ, підконтрольних окупаційній владі, або внесення готівки не зараховується як оплата. Це загальне правило. Але головне – не наражати себе на небезпеку. І тут ви маєте право діяти залежно від ситуації.
Якщо сім’я змушена була залишити свій будинок?
Споживач має право не оплачувати вартість комунальних послуг, якщо він був відсутній у житловому приміщенні понад 30 календарних днів.
Це стосується поставки централізованого водопостачання та водовідведення, якщо в будинку не встановлено прилади обліку, а також вивезення сміття.
Але період відсутності доведеться підтвердити документально – надати довідки з тимчасового місця проживання, лікування, проходження військової служби або довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Надіслати комунальникам заяву з підтверджуючими документами можна електронною поштою, Вайбером, Телеграмом тощо.
Чи можуть комунальники нарахувати пеню за несплату?
До припинення або скасування воєнного стану заборонено: нараховувати та стягувати штрафи, пеню; робити інфляційні нарахування; нараховувати відсотки на заборгованість; припиняти або призупиняти надання житлово-комунальних послуг у разі їхньої несплати або оплати не в повному обсязі.
Що робити, якщо немає можливості оплачувати комунальні послуги?
Можна звернутися до служби, якій ви заборгували, і написати заяву про реструктуризацію (оплату частинами) боргу.
Оформити субсидію. Процедура має свої особливості, зокрема потребує документального підтвердження вашої часткової неплатоспроможності.
Нагадаємо, ми писали, що переселенцям загрожує покарання за неявку до військкомату: розцінюють як ухилення від служби.
Як повідомляв "Знай.ua" виплати допомоги при народженні дитини затримують, причина
Також "Знай.ua" інформував, в Україні все ж таки підвищать тарифи на електроенергію: скільки грошей витягнуть з кишень