Експерти оцінили цей феномен і розповіли, що буде з цінами, та чому гривня міцнішає, а інфляція продовжується.
Попри руйнівну війну, гривня серйозно зміцнилася і підтримує економіку. З вересня 2022 року, коли падіння "готівкового" курсу внаслідок рішення Національного банку про "переміщення" фіксованого курсу з 29,25 грн до 36,56 грн досягло стійкого максимуму, валютний ринок демонструє несподівану стабільність.
Аналітик компанії "Центр біржових технологій" Максим Орищак зазначає, що з початку року на біржах євро подорожчав на 2,6% до рівня 1,0950 до долара США, виходить, що заслуга падіння долара та євро в Україні лише сильної гривні.
"Євро за аналогічний період демонстрував і падіння, і зростання, і безпосередньо з вересня минулого року ціна практично незмінна. Але якщо дивитися з початку року, то навіть євро впав майже на 3%, хоча у світі євро зростає".
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно
Проте попри те, що долар та євро демонструють стабільність, бізнес не поспішає знижувати ціни, адже потребує якось покривати прямі та непрямі втрати.
"По-перше, спекулятивний настрій бізнесу і потреба у компенсації втрат від бізнес-активності, що зменшилася у період війни. Крім того, державу треба виручати і підтримувати скарбницю податковими відрахуваннями. По-друге, ціноутворення залежить не лише від курсу іноземної валюти. Тут і фактична вартість бензину, цін на електрику та інші умови виробництва товарів",
За даними Максима Орищака, незабаром ціни на продукти не будуть падати. Бізнес у будь-якому разі закладає у ціноутворення ризики затягування війни і спричинених нею для ринку негативних наслідків.
Ніхто не знає, на який термін знадобляться фінансові запаси, і кожен намагається захистити себе та свої родини від наслідків затяжної війни.
Нагадаємо, ми писали, що до літа курс долара зміниться? Що прогнозують аналітики.
Як повідомляв "Знай.ua" з доларами розпочнеться справжній квест: ПриватБанк видає непридатні купюри, які підлягають інкасо.
Також "Знай.ua" інформував, що буде з цінами у 2023 році: зростатимуть, але не "зірвуть дах".