Українські банки зобов'язані проводити моніторинг усіх фінансових операцій своїх клієнтів з метою виявлення шахрайських дій. Вони мають право призупиняти транзакції, які викликають підозру.
Про це повідомили у Національному банку України, наголошуючи на категорії операцій, що можуть спонукати до застосування обмежувальних заходів з боку фінансових інституцій.
Які операції скасують
Нацбанк має повноваження зупиняти будь-які транзакції, які проводяться на рахунках, що могли використовуватися кіберзлочинцями. Враховуючи збільшену активність шахраїв після початку повномасштабного вторгнення, будь-які підозрілі грошові перекази, які мають ознаки кримінальних порушень, будуть негайно призупинені.
"Уповноважений орган має право призупинити виконання витратних операцій на термін до семи робочих днів", – повідомили у пресслужбі НБУ.
Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення
Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
Починаються проблеми
У разі помилкового переказу коштів клієнти мають звернутися безпосередньо до банку для зупинення операції. Люди мають розписати всі деталі і після цього банк займеться вирішенням цієї помилки.
Якщо банк відмовляється повернути кошти, слід звернутися до Нацбанку. У випадках, коли кошти були відправлені невірно через помилку банку, можливе звернення до суду.
Тобто у разі виникнення помилки чи підозри, українці мають пройти всі кола банківського пекла, аби повернути гроші. До того ж, ймовірно, банк захоче пояснення, звідки у людини ці гроші взагалі.
Яких операцій стосується
Додаткова перевірка та можливе призупинення транзакції банком може стосуватися наступних ситуацій:
- Транзакції здійснюються готівкою.
- Гроші надходять або відправляються в Росію, або контрагент має зв'язки з РФ чи іншими державами, що порушують міжнародні договори, наприклад, Іран.
- Великі перекази та платежі на суму від 400 тис. грн.
- Операції здійснюються політично значущими особами або самі клієнти є такими особами.
- Перекази за кордон.
Блокування рахунку
Раніше ми наводили приклад, як ПриватБанк заблокував картку без пояснень і залишив вдову військового із дитиною без копійки на існування. Клієнтка отримувала на картку фінустанови усі державні виплати та без об'єктивної причини залишилась без копійки.
Жінка проживає у Харківській області, регулярно обстрілюється росіянами. Вона розповідає, що банк розірвав із нею договір та закрив рахунок навіть не пояснивши причину і тепер вона залишилась без джерела фінансування, адже виплати та зарплата приходила саме на заблоковану карту.