Після повномасштабного вторгнення росії в Україну та активізації гуманітарної допомоги багато громадських об'єднань зіткнулися з необхідністю розбиратися в особливостях права власності на отримане майно.
Співробітники Ренійського ресурсного центру виділили низку ключових моментів, на які варто звернути увагу громадських об'єднань.
Чим може мати громадське об'єднання? Організації можуть володіти:
- Грошовими коштами та майном, переданим членами або державою як внески та пожертви.
- Майном, набутим у результаті підприємницької діяльності.
- Майном, придбаним коштом громадського об'єднання.
Це може включати нерухомість, рухоме майно, корпоративні права, торгові марки та інтелектуальну власність.
Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе
Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Специфікації майна, що купується
При придбанні нерухомості потрібна перереєстрація права власності у реєстрі речових прав. А при купівлі транспортних засобів – перереєстрація до МВС та постановка на військовий облік.
Майновий інтерес та відповідальність
Одним із принципів громадських об'єднань є відсутність майнового інтересу членів. Це означає, що майно громадського об'єднання не розподіляється між членами і не використовується на їхню особисту вигоду.
Статус юридичної особи
Для участі у цивільно-правових відносинах та набуття прав на майно громадському об'єднанню необхідно мати статус юридичної особи. Без нього організації немає права на власність.
Хто може розпоряджатися майном громадських об'єднань?
Право власності громадського об'єднання здійснюється його вищим органом управління. Однак, рішення вищого органу управління може передати функції управління майном на інші органи або юридичні особи, створені ГО відповідно до статуту.
Важливо пам'ятати: правочин, вчинений особою без відповідних повноважень, може бути визнаний недійсним.
Неприбутковість громадських об'єднань
Статус неприбутковості є ключовим для багатьох ГО. Якщо організація порушує цей статус, вона зобов'язана сплатити податок на прибуток, надати щоквартальну звітність та сплачувати податки.
Часто виникає ситуація, коли засновники ГО хочуть переказати кошти на свої підприємства чи виплатити собі. Такі дії порушують принцип неприбутковості, за винятком випадків виплати зарплати працівникам організації.
Доля майна при реорганізації чи саморозпуску
При саморозпуску ГО його майно та кошти після задоволення всіх вимог кредиторів можуть бути спрямовані на статутні чи благодійні цілі іншого ГО. Якщо таке рішення не буде прийнято, кошти та майно можуть бути передані до державного чи місцевого бюджету.
При забороні ГО його майно та кошти спрямовуються до державного бюджету.
У разі реорганізації ГО майно та активи передаються правонаступнику.
Нагадаємо, а оренди більше не буде, як раніше: які правила змінилися
Раніше ми писали про те, що за пошук доведеться платити: Google готує "сюрприз" всім користувачам