Вода підтримує наше життя, але коли починаєш задумуватись про рахунки за водопостачання, це більше схоже на кошмар. А коли вона ще й починає пахнути хлором, починаються запитання. Де якість втрачається?
В Україні вода береться з річок та підземних джерел, а потім централізовано подається до наших кранів. Але як дізнатися, що вода у крані безпечна? Дмитро Новицький, президент асоціації "Укрводоканалекологія", каже, що водоканали за цим стежать, і що сам п'є воду з-під крана.
Він стверджує, що наша вода є безпечною для пиття. І як виявилося, хлор – це знак безпеки, тому що він вбиває всякі бактерії та гарантує, що вода чиста.
Але є й проблеми. Дослідження WaterNet показало, що з рівнем органічних речовин у воді не все гладко. З початком війни це лише посилилося. Аномальні температури та військові дії вплинули.
Десятки тисяч українців залишилися без "броні" від мобілізації: за які порушення призиватимуть
Підлітки понівечили жінку і скинули її зі скелі: найстаршого злочинця стратили за допомогою тортур
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Чому так?
По-перше, є проблема з якістю води. Не всі джерела та водопровідні системи працюють так, як належить. Але є і світлий бік: вода від великих водоканалів – цілком безпечна для пиття. Що, загалом, заспокоює.
По-друге, є питання щодо обліку витрати води. Особливо у приватних будинках – там іноді й фантазії вистачає, аби обдурити систему. І, звичайно, не варто забувати про втрати води на шляху від водозабору до наших кранів. Виявляється, деякі водоканали втрачають до половини води.
Але найголовніше, звичайно ж, фінанси. У водоканалів грошей не вистачає. Витрати зростають, а тарифи залишаються незмінними вже з початку 2022 року. Тому ремонти та обслуговування страждають.
Олег Попенко, експерт із Спілки споживачів комунальних послуг, взявся розкривати всю правду. Він каже, що у багатьох містах неправильно рахують воду. За словами Укрводоканалекології, втрати становлять понад 40%. У Києві колись було 24%, а зараз, через те, що грошей не вистачає на ремонт та заміну мереж, ця кількість збільшилася.
Минулого року тарифи таки зросли у 34 містах країни, і сім'ї із трьох осіб почали платити на 60 гривень на місяць більше за воду. І що тепер?
Водоканали все більше втрачають гроші, але тарифи не зростають. Куди поділися гроші? Як виходити із цієї ситуації? Попенко впевнений, що водоканали мають розпочати з оптимізації витрат, а не гнатися за підвищенням тарифів.
Асоціація вже подала до суду на НКРЕП, водоканали також готові до боротьби. Але головне, щоби контроль за цим був ефективним. А ми поки що питимемо воду з-під крана і молимось, щоб тарифи не зросли.
Крім того, Знай.ua повідомляв, " Це повільна смерть": кияни в сказі від виправдань водоканалу про "хорошу" якість води