Тернопільський водоканал загруз у боргах – вже накопичилося 80 мільйонів гривень, і є ризик, що до грудня ця цифра може подвоїтись. Через фінансові проблеми комунальне підприємство судиться з Нацкомісією з регулювання тарифів, але поки що безрезультатно.
Наразі тернополяни платять за воду за тарифами, встановленими ще у 2020-2021 роках, коли ціни були набагато нижчими. Про це пише "Тернопільська правда" із посиланням на "20 хвилин".
За словами директора Тернопільводоканалу Володимира Кузьми, за останні два роки подорожчало буквально все – від палива та електроенергії до хімічних реагентів. Наприклад, електрика для підприємства, що працює на цілодобовому забезпеченні міста водою, коштує 350 тисяч гривень щодня.
Реагенти для очищення води подорожчали у 2,5 рази, а вартість палива злетіла майже вдвічі – до 50-60 грн за літр, що не враховано в нинішніх тарифах. З такими витратами Водоканалу ледве вдається покривати навіть базові потреби – не кажучи про гідні зарплати працівникам або обслуговування обладнання.
Росія може завдати потужного удару по Україні 20 листопада: посольство США застерегло всіх
Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
По 3600 грн на руки три місяці поспіль: кільком категоріям українців виплатять допомогу
Раніше 2024 року Нацкомісія спробувала переглянути тарифи і навіть запропонувала збільшити ціну до 58,7 грн за кубометр. Але це викликало суспільний резонанс, і політики, включно з президентом, відреагували критикою – мовляв, підвищувати тарифи під час війни несправедливо. У підсумку, ціну для населення залишили на колишньому рівні – 37 грн за куб.
Чому ж досі не задіяно альтернативних джерел енергії, таких як сонячні панелі або вітряні установки?
Виявляється, Водоканал вже користується дизельними генераторами - але це дороге задоволення, оскільки вони обходяться майже в 3 рази дорожче, ніж централізована електрика. Сонячна енергетика теж розглядається, але вона лише частково може замінити електрику з мережі, тож на неї сподіватися не доводиться.
І ще одна проблема: у рамках програми модернізації інфраструктури підприємство взяло великий кредит у Світового банку, який потрібно частково повертати двічі на рік. Кожен такий платіж тягне на значні 1,2 млн доларів, але через низькі тарифи доходів катастрофічно не вистачає на погашення цього боргу.
Нещодавно комунальне підприємство придбало 13 смартфонів Samsung Galaxy A05 та два iPhone 13, витративши на це понад 111 тисяч гривень. І це не кінець: оголошено новий аукціон на закупівлю ще 27 смартфонів за 162 тисячі гривень.
Вишенькою на торті стала купівля шкіряної сумки для ноутбука за 7,3 тисяч гривень.
Жителі та ЗМІ намагаються зрозуміти, чому гроші спрямовуються на такі покупки замість покращення якості обслуговування чи покриття боргів. Водоканал заявляє, що вже звернувся до міської ради, поліції і навіть подав позови до суду проти Нацкомісії, щоб змінити ситуацію з тарифами, але рішення поки немає.
А як справи з тарифами на воду у сусідів Тернополя?
Жителі Львова, наприклад, платять за кубометр води 25,88 грн., у той час як в Івано-Франківську – 28,23 грн, а в Чернівцях – 27,91 грн. Найнижчі тарифи у хмельничан, які віддають 27,39 грн за куб. Однак у районах Тернопільщини тарифи вищі. У Кременці ціна куба досягає 48,08 грн, а в Чорткові – 68,02 грн.
Різниця в тарифах та фінансові труднощі Тернопільводоканалу порушують гострі питання: як місцеві Водоканали планують справлятися зі збільшеними витратами, і що за цим стоїть — проблеми з тарифами чи неефективне управління?
Нагадаємо, прийдуть платіжки з новими цифрами: українцям змінили норми споживання газу
Раніше ми писали про те, як можуть змінитись комунальні платіжки у 2025 році.
Крім того, Знай.ua повідомляв, вивіз сміття суттєво дорожчає: де доведеться платити більше