В Україні діє державна програма безоплатного надання засобів реабілітації (ДЗР). Деякі категорії громадян можуть скористатися нею. Розповідаємо, хто і як може отримати безкоштовні кошти від держави.
Якщо людина тимчасово або постійно не здатна самостійно виконувати повсякденні завдання — наприклад, одягатися, приймати їжу або доглядати за собою, важливо надати їй засоби, які допоможуть зберегти максимум самостійності.
Що можна отримати і кому це належить
Згідно з наказом Мінсоцполітики №309 від 04.06.2021, отримати ДЗР можуть люди з порушеннями слуху, зору чи опорно-рухового апарату. Наприклад:
- людям із порушеннями слуху доступні планшети або телефони із функцією відеозв'язку; батькам із порушеннями слуху компенсують придбання вібросигналізаторів;
- людям із порушеннями зору - компенсація за купівлю диктофонів, аудіоплеєрів або телефонів;
- для маломобільних громадян - ліжка з підйомними механізмами, протипролежневі матраци, санітарні крісла, підйомники та поручні для ванної та туалету.
З 2025 року необхідність ДЗР визначатиметься мультидисциплінарною реабілітаційною командою (МДРК), що включає лікаря, реабілітолога, соціального працівника та інших фахівців.
Гроші більше не прийдуть на картку: щомісячні виплати скасують, якщо не виконаєте нові умови
Ці 7 порушень стають підставою для розшуку ТЦК: перевірте чи є ви у списку
Пенсіонерам удвічі підвищили вікову доплату: хто отримає більше грошей
Гроші прийдуть окремо від пенсії: українці можуть отримати допомогу, про яку мало хто знає - інструкція
Як оформити допомогу
Першим кроком є оформлення укладання МДРК. У ньому вказуються обмеження людини та перелік необхідного обладнання. Документи подаються через ЦНАП, відділення Фонду соцзахисту чи онлайн. Важливо: можна звернутися до будь-якого центру незалежно від місця реєстрації. Знадобляться:
- паспорт та ІПН;
- документи про інвалідність (якщо є);
- довіреність, якщо документи подає представник.
Військові надають додаткові довідки, які б підтверджували участь у бойових діях або обставини травми.
Людина може вибрати готовий засіб із державного переліку або замовити індивідуальне виготовлення. При самостійній купівлі держава компенсує витрати протягом 6 місяців (або до 12 — для військових).
Усі ДЗР мають термін використання. Після закінчення можлива безкоштовна заміна. Також передбачено відновлення у разі втрати, у тому числі через війну чи надзвичайні ситуації.
Нагадаємо, раніше в Україні запровадили новий вид соцдопомоги: хто зможе отримати.
Як повідомляв портал "Знай.ua", тариф на опалення зросте вп'ятеро: кому загрожує катастрофічне підвищення.
Також "Знай.ua" писав, що не сплачуйте зайвого: як обійти комісії та поповнювати картку Ощадбанку безкоштовно.