Тепер українці, які постійно ходять на ринок чи супермаркети за поповненням домашніх запасів їжі, мають чітке уявлення, якими будуть ціни до кінця поточного року в Україні. Зокрема, експерти змогли спрогнозувати вартість хліба, гречки та рису.
Про це стало відомо завдяки даними Держстату та свіжої інформації від експертів з ринку гастрономічних продуктів, пише "Хвиля".
Хліб станом на травень 2023 року продовжує дорожчати. За даними Держстату, за березень цього року хліб зріс у ціні на 0,3%, а з початку року – на 3,3%.
За словами головної наукової співробітниці відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Світлани Черемісіної, ціни на різну хлібопекарську продукцію з початку 2023 року змінилися таким чином:
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
- хліб пшеничний із борошна першого ґатунку: +1,8% до 34,81 гривень за кг;
- хліб пшеничний із борошна найвищої якості: +1,7% до 41,81 гривень за кг;
- батон: +2,2% до 22,30 грн. за 500 гр;
- житній хліб: +1,4% до 35,56 гривень за кг.
При цьому вона звернула увагу на те, що лише протягом квітня 2023 хліб в середньому додав у ціні 0,5% (20-30 копійок за кг).
Черемісина також спрогнозувала, що у зв'язку з подорожчанням електроенергії на тлі тривалої енергетичної кризи в Україні та повернення ПДВ на пальне з 1 липня 2023 року середня ціна на хліб продовжить поступово зростати на 0,5-1% на місяць.
Отже, до кінця року батон, який коштує 22,30 грн., може зрости в ціні на 4-8% орієнтовно до 24,15 грн. Наприклад, хліб пшеничний (650 гр), що на початку травня можна було придбати близько 32 гривень, подорожчає до 34,65 грн. Таким чином, залежно від виробу хліб в Україні до кінця року може додати в ціні 1,5-3 грн за буханець.
Крім того, вчені Інституту аграрної економіки спрогнозували, що найближчими кількома місяцями ціни на крупи залишатимуться стабільними або спостерігатиметься їх незначне зменшення в межах 1-2%.
Зокрема, останнє стосується гречки, дефіцит якої у 2023 році не очікується, бо українські агровиробники повністю задовольнили потреби внутрішнього ринку.
До того ж Черемісіна нагадала, що з початку року рис подешевшав на 5,4% до 56,73 грн за кг, а гречка втратила в ціні 13,2% і в середньому коштує 59,79 грн за кг. Це означає, що навряд чи ця популярна крупа до кінця року коштуватиме дорожче.
Нагадаємо, як правильно вибирати полуницю на ринку та в магазинах: вбережете себе та своє здоров'я.
Раніше повідомлялося, частина молочної продукції може зникнути з полиць українських супермаркетів: від яких смакот краще відмовитися.